Strefa umysłu

To przestrzeń twórczego myślenia! Ambitne wykłady, twórczo przygotowane i poprowadzone warsztaty oraz kreatynie modelowana dyskusja mają pomóc wszystkim uczestnikom Forum lepiej zrozumieć, czym żyje dziś (szczególnie po pandemii) młodzież i co na to wszystko ma do powiedzenia Kościół.

 

Zaproszeni przez ks. dra hab. Mirosława Gogolika (dyrektora Instytutu Kultury Chrześcijańskiej UAM) goście poprowadzą ciekawe wykłady, a profesjonalny zespół fachowców pod przewodnictwem dr Elżbiety Okońskiej (prodziekana ds. Kształcenia Wydziału Pedagogiki UKW) przeprowadzi kreatywne warsztaty:


1. Młodzi w Kościele i/a kryzys wiary


Panel ten podejmuje następujące kwestie: jak Młodzi widzą Kościół – czy oni tracą Kościół czy Kościół traci Młodych? Podejmować będziemy również temat kryzysu religijnego. Prowadzący postarają się odpowiedzieć na kwestię: kryzys wiary czy kryzys przekazywania wiary?


ks. Łukasz Krzewiński

diecezjalny asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

Ola Mencel

studentka położnictwa CM UMK, Młodzieżowa Rada Programowa Diecezji Bydgoskiej

2. Po-pandemiczne uzależnienia


Podczas tych warsztatów główną problematyką będą uzależnienia: od substancji psychoaktywnych; uzależnienia behawioralne (czyli m.in. od Internetu oraz hazard). Będziemy szukać rozwiązania, gdzie znaleźć pomoc podczas ich występowania oraz jak radzić sobie z poczuciem apatii, spadku samooceny i występowania stanów depresyjnych.


Komisarz Monika Hermann

Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy

Ida Kosmeja

studentka pedagogiki UKW, Młodzieżowa Rada Programowa Diecezji Bydgoskiej

Kamil Kolanowski

Młodzieżowa Rada Programowa Diecezji Bydgoskiej

3. Konflikty w rodzinie – od kryzysu do porozumienia


Przewodnim tematem tego warsztatu będą sposoby i możliwości komunikowania się w rodzinie. Przedstawimy różnice między komunikacją egotyczną a pozytywną. Dowiemy się również jak najlepiej porozumiewać się w rodzinie; jaka jest rola ojca i matki w rodzinie, jak komunikować się z nastolatkami oraz czym jest kompromis w codziennej komunikacji.

mgr Aneta Kania

psycholog

Amelia Kania

studentka psychologii UKW

4. Jak radzić sobie z bólem po stracie

i z samotnością


Podczas tego warsztatu poruszone będą następujące kwestie: etapy przeżywania żałoby oraz sposoby radzenia sobie z nią; dowiemy się również, jak pomóc osobie, która straciła kogoś bliskiego. Poruszone zostaną także problemy związane z bolesnym odczuwaniem samotności.

mgr Patrycja Michalska

psycholog

Kevin Kołodziej

uczeń Technikum Ekonomicznego w Bydgoszczy, Młodzieżowa Rada Programowa Diecezji Bydgoskiej

5. Ja-inni (wspólnota). Post-pandemiczne (od)budowanie relacji


Tematyka spotkania skupiać się będzie na: analizie wartości, zasobów, potrzeb i priorytetów i ich znaczeniu dla budowania relacji; warunkach dojrzałej relacji i autentycznego spotkania z drugim człowiekiem; a także na budowaniu zaufania w relacjach z innymi. W trakcie warsztatu pojawi się także wiele praktycznych wskazań dotyczących komunikacji pozytywnej i asertywności w relacjach z innymi.

dr Elżbieta Okońska

pedagog, Wydział Pedagogiki UKW

Marta Okońska

studentka psychologii UKW, Młodzieżowa Rada Programowa Diecezji Bydgoskiej

6. Tolerancja i jej oblicza


W tym warsztacie odpowiemy sobie na pytanie, co to znaczy otwartość w obliczu różnic, które nas dzielą oraz jakie są jej granice. Ponadto porozmawiamy o miejscu wartości tolerancji wśród innych wartości.


mgr Przemysław Woś

Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy

Daria Janiak

studentka logopedii UKW i teologii (PIKCh), Młodzieżowa Rada Programowa Diecezji Bydgoskiej

Agata Graczyk

studentka logopedii UKW i teologii (PIKCh), Duszpasterstwo Akademickie „Martyria”

7. Poczucie sensu życia a podejmowane życiowe cele


Ważnym elementem tego panelu będzie poznanie potrzeby poczucia własnego sensu oraz wszystkiego, co wypełnia naszą codzienność: obowiązki, przyjemności, relacje. Spróbujemy odpowiedzieć sobie również na pytanie, jak znaleźć sens w przeżywaniu choroby i cierpienia. 


mgr Joanna Niedbalska

psychoterapeuta dzieci i dorosłych; specjalistka terapii par i małżeństw

Weronika Sarnowska

uczennica Technikum Budowlanego w Bydgoszczy, Młodzieżowa Rada Programowa Diecezji Bydgoskiej

8. Czym jest powołanie i jak je rozeznać


Warsztat ten pomoże nam rozeznać, czy nasze życiowe wybory mają coś wspólnego z uprzedzającą wolą Boga. Dowiemy się również jak rozeznać powołanie do małżeństwa oraz wyłącznej służby Bogu.

mgr inż. Patryk Kądziela

nauczyciel religii, ceniony pedagog i wychowawca

s. Małgorzata Kusińska CSDP

Pasterka od Bożej Opatrzności

Wybierz jeden z warsztatów, zdobądź wiedzę i umiejętności! Usłyszymy również świadectwo Ani z „KFC” („Klubu Filmów Chrześcijańskich” z Szubina), zaangażowanej w życie wspólnoty Kościoła. Za udział w tym panelu przygotowujemy certyfikaty uczestnictwa.

Weź udział w wydarzeniu!

Dla wszystkich, którym leży na sercu przyszłość młodego człowieka i Kościoła.


Links

Polityka prywatności


Ewa Szałkowska | All Rights Reserved © copyright 2021